Son Dakika Haberler

100 Bin Personel Alınacağı Açıklandı

100 Bin Personel Alınacağı Açıklandı
Okunma : 21 views Yorum Yap

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarının sonrası gençlerin gözü hem kamu ve hem de özel sektörde iş fırsatlarına çevrildi. Ekonominin üç senelik yol haritasında senede 1 milyon 70 istihdam sözü verilirken, bu senenin sonuna kadar kamuda 100 bin şahıs işe yerleşmiş olacak.

Kamu kurumları personel alımını bundan sonra Kariyer Kapısı Platformu üzerinden gerçekleştiriyor. Türkiye İş Kurumu da internet sitesi üzerinden yeni ilanları duyuruyor. Gençlerin çalışma hayatına katılımını gerçekleştiren Yetenek Kapısı büyük ilgi görüyor. Kamu, özel sektör iş ilanları en yoğun araştırılan konuların başında gelir iken bu hususta merak edilen 10 problemin cevabı şöyle:

Kamu kurumlarının iş ilanları nereden takip edilir?
Kamu personeline yönelik işlemler Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nce yürütülüyor. İşe alım süreçlerinin tamamı Kariyer Kapısı Platformu üzerinden gerçekleştiriliyor. Kamu ilanlarını “kariyer kapisi. cbiko.gov.tr” adresi üzerinden takip edebilirsiniz. Belediyeler, özel sektörün de bu platformu kullanma tarafında isteği var.

Yetenek kapısı üzerinden iş bulmak olası mü?
Üniversiteli gençlerin çalışma hayatına etkin bir şekilde dâhil olması amacıyla hayata geçirilen “Yetenek Kapısı” büyük ilgi görüyor. İşverenler iş ilanları, etkinlik, eğitimlerini bu kapı üzerinden duyurabiliyor. Öğrenci ve mezunlar işverenlere kendileri ile alakalı direk bilgi verebiliyor. Uygun şartları gerçekleştirenlar iş görüşmesine çağrılıyor.

Kamu kurumları işçi alımlarını nasıl yapıyor?
İş Kanunu’na göre göre çalıştıracak sürekli, geçici ya da mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığı ile sağlanıyor. İşçi alım ilanları Kurum’un internet sayfasının açık iş ilanları alanında yayımlanıyor. Bugün itibariyle 135 bin açık iş ilanı bulunuyor. Yönetmeliğe göre, ilanı veren kamu kurum ve kuruluşlarınca ilana müracaatte ilçe, il ya da bölge düzeyinde ikametgâh koşulu aranabilir. İlanı veren kurum, kuruluşlar kamu işçi alım ilanı yerel düzeyde de açılabilir.

Kamuya işçi alımı KPSS ve EKPSS puanıyla mı yapılıyor?
Ön lisans ve lisans düzeyindeki işçi alım ilanlarına KPSS puanıyla, engelli işçi alım ilanlarına EKPSS puanıyla adaylar belirleniyor. Bu durumun istisnası; eğitimine bakılmadan temizlik, emniyet ve koruma, bakım ve tamir hizmetlerindeki işçi alım ilanlarıdır. Kömür ve maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalıştırılacaklara dair alımlar da aynı kapsamda yer alıyor. Bu ilanlara gönderilecek adaylar, noter huzurunda çekilecek kurayla belirleniyor.

Sınava tabi işçi alım ilanlarına müracaat amacıyla alt puan sınırı kaç?
Ön lisans ve lisans eğitim düzeyindeki işçi alım ilanlarına müracaat yapabilmek amacıyla B grubu kadrolar amacıyla en son oluşturulan geçerli KPSS’den en az 60 puan alabilmek gerekiyor. Engelli ve eski hükümlü ya da terörle mücadele esnasında malul sayılmayacak şekilde yaralanan statüsündeki işçi alım ilanlarına müracaatlabilmesi amacıyla ise KPSS/EKPSS’ye girmiş olmak yeterli.

Sınava tabi kamu işçi alımlarında hangi KPSS puan çeşitleri kullanılır?
B grubu kadrolar amacıyla çift senelerde yapılmış ve geçerli olan; lisans mezunları amacıyla KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan çeşitlerinden ilanı veren kamu kumunca tespit edilen puan türü, ön lisans düzeyindeki ilanlarda KPSS P93 puan türü kullanılır. Kariyer mesleklerde ise ilanı veren kamu kurumu tarafından tespit edilen geçerli KPSS puan türü kullanılır.

Kuraya tabi kamu ilanlarında aday listeleri nasıl belirlenir?
Kuraya tabi ilanlarda Kurumun gönderdiği ve ilanda belirti edilen şartları taşıyan müracaat sahiplerinin bütününün yer aldığı listeler temel alınmak suretiyle, açık iş adedinin dört katı aday belirleniyor. Ayrıca, aynı sayıda yedek aday, ilanı veren kamu kurumu tarafından noter huzurunda çekilecek kura ile belirleniyor. Kamu kuruluşu istihdam edeceği şahısleri, yukarıda belirti edilen listelerde yer alan adaylar arasından gerçekleştireceği yazılı ve/ya da sözlü imtihanla belirler.

İşe alım yapacak kamu kurumları imtihan duyurusunu nasıl yapıyor?
Sınav gün, saat ve yeri ile imtihana katılmaya hak kazanan adaylar, ilanı veren kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde duyuruluyor. Kamu kurum ve kuruluşları işe yerleştirilecek şahısleri, Kurum tarafından gönderilen listelerdeki adaylar arasında gerçekleştireceği imtihan ile belirleniyor. Sınav; yazılı ya da sözlü yöntemlerden biri ya da ikisi kullanılarak yapılıyor.

İŞKUR vasıtasıyla kamu işçisi olma müracaatı nasıl yapılır?
Kamu işçi ilanları İŞKUR internet şubesinde yayınlanıyor. İlanlara müracaat zamanı beş gündür. İş arayanlar niteliklerine makul kamu ilanlarına müracaat işlemini; https://esube. iskur.gov.tr ve Alo 170 etkileşim hattı üzerinden ya da İŞKUR birimine şahsen müracaat ederek yapabilir. Kamuya işçi olarak alınacakların 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Kamu işçi alımlarında öncelik hakkı nedir?
Kamu işçi ilanlarına müracaatte genel müracaat listesinin yanı sıra, öncelikli müracaat listesi oluşturuluyor. Öncelik hakkı işe yerleşme garantisi sağlamamakla birlikte; imtihana tabi ilanlara KPSS ya da EKPSS puanı olmaksızın müracaat yapabilme imkânı sağlar. Kuraya tabi ilanlara da öncelikli adaylar öncelik hakkı ile müracaat yapabilirler. Genel ve öncelikli müracaat listeleri mevzuatta belirti edilen usullere göre ayrı ayrı oluşturularak alakalı kamu kurumuna gönderilir.