Son Dakika Haberler

Dünya Hakkında Kısaca Bilgiler

Dünya Hakkında Kısaca Bilgiler
Okunma : 74 views Yorum Yap

Dünya Güneş Sistemi’nde Güneşe En Yakın Üçüncü Gezegen Olup Şuan İçin Üzerinde Yaşam Ve Sıvı Su Barındırdığı Bilinen Tek Astronomik Cisimdir. Radyometrik Tarihleme ve Diğer Kanıtlara Göre 4,5 Milyar Yıldan Fazla Süre Önce Oluşmuştur..

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?
Günümüze Kadar Keşfedilen Diğer Gezegen ve Gök Cisimleri İle Karşılaştırıldığında En Önemli Özelliği, Üzerinde Yaşam Olması Olan Dünya, Binlerce Bitki ve Hayvan Türünü Barındırıyor. Yaklaşık 10 Bin Kilometre Çapında Olan Dünya, Venüs, Mars ve Merkür’den Daha Büyüktür. Çağı ve Ekvator ve Kutuplarda Farklılık Gösterir..

DÜNYANIN KISACA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
1. Güneş Sisteminin Üçüncü Gezegenidir.
2. Canlı Yaşamı Barındırdığı Bilinen Tek Gezegendir.
3. Kendi Ekseni Etrafında Yaklaşık 23 saat 56 Dakika ve 4 Saniyede Döner.
4. Bir Günün Süresi (Güneşe Göre) 24 Saatir.
5. Bir Yıl Yaklaşık 365.25 Gündür.
6. Eksen Eğikliği 23.44°’dir.

DÜNYA KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI NEDİR?
‘Dünya Kelimesi’ ”Yakın Olmak” Manasına Gelen Dünüv Kökünden Türemiş ”En Yakın” Anlamında Ki Edna Kelimesinin Müennesidir. Kuran-ı Kerimde Yer ve Yeryüzü İçin ”ARZ” Kelimesi Kullanılmış, Şu anda Yaşanılan Hayata “el-hayatü’d-dünyâ, âcile, ûlâ”; sonraki hayata “ukbâ, dârü’l-karâr” gibi isim ve sıfatlar da verilmiştir.

DÜNYA NASIL OLUŞTU?
Dünya Oluşumunu Kısacası; Güneşin oluşumunun tamamlanması ile beraber güneşten kopan bir parça üzerinden dünyanın meydana geldiği biliniyor. Özellikle birçok farklı göktaşı ile beraber çarpışma üzerinden, farklı maddelerin milyarlarca yıl içerisinde değişim göstermesi üzerine dünyanın yapısı oluşmaya başladı..