Son Dakika Haberler

Kripto Para Hakkında Bilgiler

Kripto Para Hakkında Bilgiler
Okunma : 57 views Yorum Yap

Kripto para nasıl işliyor?

Kripto para alım-satım işlemleri kripto para borsası denilen web siteleri üzerinden yapılır. İşlem yapmak için hesap açılır, banka hesabından borsanın sahibi şirketin banka hesabına para havale edilir.
Şirket ilgili müşterinin borsa hesabına o miktarı kaydı olarak işler.

Kripto para tam olarak nedir?
Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kriptografi, yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Dünyanın ilk kripto parası 2008 yılında oluşturulan Bitcoin’dir.

Kripto parası ne demek?
Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan bu para birimini, herhangi bir kurum veya kuruluş yönetemez. Sanal para birimi olan kripto paranın üretiminde, kullanıcı ve hesap bilgilerini bir koda dönüştüren kriptoloji biliminden faydalanılır. Kripto parada sanal cüzdanlar ve şifreler oluşturulur.

Kripto para türleri nelerdir?
Bitcoin.
Ethereum.
Litecoin.
Dash.
Zcash.
IOTA.
Rıpple.

Kripto para birimleri listesi:
Bitcoin. BTC.
Ethereum. ETH.
Binance Coin. BNB.
Tether. USDT.
Cardano. ADA.
Solana. SOL.
XRP. XRP.
Polkadot. DOT.

Kripto para nasıl ortaya çıktı?

Kripto para birimi olan Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yazılmış bir makaleyle ortaya çıkmıştır. 2009 yılında ilk işlemini yapmıştır. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekle beraber bir Japon olduğu tahmin edilmektedir. 2010 yılının sonlarına doğru kurduğu bu sistemden ayrıldığı söylenmektedir.

Kripto para nasıl üretiliyor?
Kripto paralar herhangi bir hükümet ve ya merkezi otoritelere bağlı değildir. Ayrıca istisnalar hariç sanal paraların belli bir üretim sınırı da bulunur. Kripto para üretimi genel olarak kripto para madenciliği isimli bir teknik ile yapılır. Kripto para madenciliği dijital alanda bilgi işlenmesi anlamına gelmektedir.

Kripto para/kripto-para, kripto, veya coin bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, işlemleri güvence altına almak için kriptografi kullanılarak tasarlanmış bir dijital unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto para, internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimini ifade ediyor. Kripto paralar ancak belirli şifreler kullanılarak yerleştirildikleri sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla kullanılabildikleri için bu adı alıyorlar.

Kripto para nasıl alınıp satılır?
Kripto paraları nakit olarak kullanmak için borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilir. Kripto Paralarınızı borsa üzerinden satılarak karşılık gerçek para tutarı EFT veya havale ile kişilere gönderilir.

Kripto para nasıl çekilir?
Bitci hesabınızdan kripto para çekmek için Cüzdanlarım menüsünden Cüzdanlarım sayfasına gidin. Açılan ekranda çekmek istediğiniz kripto paranın yanındaki “Çekme” sekmesini seçin. İlgili kripto para cüzdan adresinizi girin ve çekmek istediğiniz tutarı girerek çekme emri ver butonuna basın.

Kripto para, internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimini ifade ediyor. Kripto paralar ancak belirli şifreler kullanılarak yerleştirildikleri sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla kullanılabildikleri için bu adı alıyorlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)