Son Dakika Haberler

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?
Okunma : 61 views Yorum Yap

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital ortamlarda çok sayıda ürün veya hizmet sunan kişi ve firmalar sosyal medyayı kullanmakta ve böylelikle ulaşmak istedikleri hedef kitleye daha hızlı bir şekilde erişim sağlamaktadır. Kişiler arasındaki iletişim, içerik paylaşımı, tanıtım, reklam gibi birçok materyalin daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamakta ve böylelikle çok kısa süre içerisinde çok sayıda kişiye ulaşılmaktadır. Sosyal medya özellikle bir markanın veya hizmetin tanıtımında en sık kullanılan reklam aracıdır. Televizyon gibi büyük platformlarda reklam vermek hem bütçeyi sarsmakta hem de oldukça zahmetli olmaktadır. Sosyal medya reklam kanalları sayesinde ise az bütçe ile çok sayıda internet kullanıcısına ulaşmak daha kolaydır.

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya doğru bir şekilde kullanıldığında özellikle online ortamlarda yer alan kişi ve kurumlar için paha biçilemez bir başarı anahtarı gibidir. İnternet ortamındaki kullanıcıların görüşlerini paylaştığı, ürün veya hizmetler hakkında fikirlerini sunduğu oldukça geniş bir platform olmasının yanı sıra dünyanın bir ucundaki insana da ulaşmanızı sağlamaktadır. Sosyal medyayı doğru stratejiler planlayarak kullanmanız, ürün veya hizmetlerinize hızlı bir şekilde geriş dönüş kazandırabilir. Özellikle google reklamları ile sosyal medya reklam kampanyalarının birleştirilmesinden ortaya harika geri dönüşler çıkmaktadır. Markanızın veya sunduğunuz hizmetlerin dünya genelinde hızlı bir şekilde duyulması, sosyal medyanın doğru kullanılmasından geçmektedir.

Sosyal medya, kullanıcı tarafından üretilen içeriğin (görüş, haber, makale, fotoğraf, tanıtım, tasarım vb.) yine kullanıcı tarafından paylaşıldığı online bir ağdır. Özellikle mobil telefon kullanım oranlarının artmasıyla birlikte oldukça hızlı yayılmıştır.

Sosyal Medya Siteleri;

– Facebook. Tür: Sosyal Ağ Sitesi.
– Twitter. Tür: Mikroblog, Sosyal Ağ Sitesi, RSS.
– WordPress. Tür: Blog.
– Google Plus. Tür: Dijital Kimlik, Sosyal Ağ Sitesi.
– LinkedIn. Tür: Profesyonel Ağ Sitesi.
– Instagram. Tür: Fotoğraf/Video Paylaşım Ağı.
– Badoo. Tür: Arkadaşlık Sitesi.
– Windows Live. Tür: Sosyal Ağ Sitesi.

Sosyal medya, Web 2.0’ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin İnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)