Son Dakika Haberler

Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir?
Okunma : 52 views Yorum Yap

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarım, tasarım fikirlerinin görsellere aktarılması ve metinler ile desteklenmesi sonucu ortaya çıkan çalışmalardır. Daha da detaylı bilgi vermek gerekirse; web sayfası içeriklerinin web ziyaretçilerine sunulması, kişi ve şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmasıdır. İnternet tarayıcıları üzerinden doğru bir şekilde görüntülenebilmesi için alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Günümüzde dijital platformlar üzerinden online hizmet sunan çok sayıda firma, web tasarımı hizmetlerinden yararlanmaktadır. Nasıl ki reel hayatta kendimizi tanıtan bir kimlik kullanıyorsak, dijital ortamda da aynı durum söz konusudur. Özetle, kişi veya şirketlerin dijital platformlarda ortaya koyduğu ve internet ortamında yer alan ziyaretçilere sunduğu kimliğidir.

Web tasarımı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz cevap: Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar.

Web Tasarımının Önemi

Web tasarımı, online platformlarda iş yapan kişi ve firmalar için oldukça önemlidir. Dijital ortamda hem güvenir hem de benzersiz olmanın yolu, kaliteli bir web tasarımından geçmektedir. Belirli bir hedefe odaklanarak hazırlanan bir web sitesinin günün her saati erişilebilir olması kesinlikle önemlidir. Bulunduğu sektöre uygun bir şekilde tasarlanması, içeriklerin ve görsellerin birbiri ile uyumsuz olması, hedef müşteri kitlesi açısından da gereklidir. Böylelikle kısa süre içerisinde hedeflenen müşterilere ulaşım sağlanmakta ve günden güne müşteri kitlesi de büyümektedir. Web sitelerinin oluşturma aşamasında renk, font, içerik, düzen gibi birçok önemli unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Şirketlerin dijital ortamlarda varlığını sürdürebilmesi için uzman web tasarımcıları ile çalışmaları daha doğru olmaktadır.

Web Tasarım Neden Önemli?

Tanıtım aracı olarak kullanılmasının dışında web tasarımı sonucunda elde edilen web sitelerinin bir diğer önemli artısı da firmalar içi internet üzerinde online mağaza gibi işlev görebilmeleridir. Firmalar, ürünlerinin tüm bilgilerini buradan paylaşıp satış işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok geniş bir alanı işgal etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)