Son Dakika Haberler

Aslanın Rızkı

Aslanın Rızkı
Okunma : 64 views Yorum Yap

Aslanın Rızkı (Hikaye)

Bu hikaye Ebu Muhammed Şenbeki ve Ebu Bekir el-Betaihi ve bir aslan arasında geçiyor. Bizim nasibimize düşen rızklar ve bunları elde etmek için alabileceğimiz risklerle ilgili. Tabi ki aynı zamanda herkesin yazılana razı olması gerektiği ile ilgili. Bir gün Ebu Muhammed Şenbeki şöyle bir olaya şahit olur. Ebu Bekir el-Bataihi huzuruna gelen bir aslana akıl veriyor gibidir. Aslan sürekli ağzını ve yüzünü toprağa sürerek sanki ona bir şey anlatır. Ebu Bekir el-Betaihi ise aslanla konuşmaktadır. Konuşma tamamlanınca da aslan oradan uzaklaşır.

Aslan’ın Korkusu;

Bu olaya çok şaşıran Ebu Muhammed Şenbeki aslan uzaklaşınca Ebu Bekir el Betaihi’ye yanaşır ve aslanla ne konuştuklarını merak ettiğini söyler. El-Betaihi ona derki aslan bir kaç gündür açmış. Daha sonra Allah’a yalvarır ve yemek ister. Allah ona rızkının bir köydeki inek olduğunu söyler. Aslan ineği yiyebilecektir ama yerken biraz yaralanacaktır. Aslan bunu duyunca yaralanma riski yüzünden köye gitmek istemediğini Betaihi’ye anlatır. Ama Betaihi bu konuda kendisine de bir bilgi geldiğini yaralanacağını ama çabuk iyileşeceğini aslana söyler. Aslan da onu dinleyerek köyün yolunu tutar.

Ebu Bekir el-Betaihi’nin Bildikleri: Aslanın köydeki ineği avlarken diğer insanlar tarafından yaralanacağını anlatır. Ondan fazla kişinin saldırısına uğrayacak ve yaralanacaktır. Ama yarası bir kaç gün sonra büyük oranda iyileşecektir. Ebu Muhammed Şenbeki bu duyduklarına çok şaşırır. Ve de olacak şeyleri merak ettiği için o köyün yolunu tutar. Köye vardığı zaman aslanın ondan çok daha önce oraya geldiğini fark eder. Ayrıca el-betaihi’nin anlattıkları aynı şekilde gerçekleşmiştir. Aslan ise aradan geçen bir haftadan sonra iyileşmiş ve de tekrar el-Betaihi’nin huzuruna çıkmıştır. Ebu Muhammed Şenbeki bu gördüklerine çok şaşırır.

Ebu Bekir el-Betaihi’nin söylediklerinin aynen gerçekleşmesi ve de Allah tarafından tayin edilen rızkın sahibinden başka kimseye gitmemesi onu şaşırtır. Ebu Bekir el-Betaihi’nin Allah katında değerli olduğunu ve olacak şeyleri önceden bilebildiğini anlar. Arslan ise rızkını almış ve de buna engel olmaya çalışanlardan kısa süre içinde kurtulmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)