Son Dakika Haberler

Spor Nedir?

Spor Nedir?
Okunma : 68 views Yorum Yap

Spor Tarihten Beri Var olan birçok faktörde ayrılan fiziksel ve bedensel bir yürüyüş ve koşudur.

Spor evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Dünya barışına katkı sağlayan bir etkinliktir, diyebileceğimiz gibi çağımız sporunu; fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz. Görüldüğü gibi sporun belirli sözcükle kalıplaşmış klâsik bir tanımı yoktur. Spor sözlük anlamı olarak lâtince DİSPORTARE ve DESPORT biçiminde “dağıtmak, bir birinden ayırmak” anlamına gelen sözcüklerden 17 yüzyıldan sonra günümüze gelinceye kadar ilk hecesi aşınarak “SPORT” biçimine dönüştüğü araştırmacılar tarafından öne sürülmektedir.

Spor sadece top oynamak değildir. belirli bir cisim olmazsa da yürümek, koşmak, hareket etmek hatta oyun oynamak bile bir spor sayılmaktadır. spor sadece yuvarlak şekli yumurta benzerliğinde olan bir cismin ardından koşmak değildir. o cismin olmaması koşmaya engel bir durum olmadığını açıkça görebilmekteyiz.

İnsanlık tarihinden bu güne değin insanoğlu hep çalışagelmiştir. İlk çağlardan günümüze kadar savaş için çalışmış, barış için çalışmış, kendi egoları olduğu kadar içinde bulundukları toplum için çalışıp durmuşlardır. Peki böyle bir efor kaybı ile bu insanların hepsi spor mu yapıyordu? Sözcüğünün bu günkü tanımına göre tarihte spor ne zaman başlamıştır? Sporun ne zaman başladığının belirlenmesi hemen, hemen olanaksızdır. Bazı araştırmacılar bu soruya; “Spor insanlığın yer yüzüne yayılması ile başlamıştır.” derken, bazıları ise sporu; “İnsanların ilk çağlarda ana babalarından, daha sonra içinde yaşadıkları kavim ve kabilelerden taklit etmek suretiyle öğrenmişler.” demektedirler.

İnsanın doğadaki ilk hareketini spor olarak kabul edersek bu konudaki görüşlerin çatıştığını görürüz. Spor vücudu çalıştırmak suretiyle elde edilen güçle bazı işleri yapmak demektir, anlamında kullandığımızda; ilk çağlardan bu güne değin yaptığımız her türlü çalışmanın spor olduğunun kabullenilmesi gerekirdi.

Günümüz anlayışına göre spor ilk başta çok önemli bir kitle eğitim vasıtasıdır. Spor insan bedenini fiziki yönüyle geliştirdiği gibi oyunlar, hareketler, yarışmalar vasıtasıyla aynı zamanda insan seciyesini, egosunu, davranış niteliğini, psişik yapısını belirleyen yeni bir bilim dalıdır.

Sporun getirdiği farklı sorunlara ait bilimsel bulgu, tartışma ve metodların oluşturduğu alana SPOR BİLİMİ diyoruz. Günümüz özellikle sporda ileri gitmiş ülkelere on yıl öncesine göre daha farklı algılanmaya başlamıştır. Örneğin spor meslek alanları alt gruplara ayrılmış, bu meslek dalları da kendi konularında uzmanlık gerektiren meslekler haline gelmişlerdir. Çok yakın bir zamana kadar ülkemizde de hepimizin bildiği gibi spor meslek dalı olarak sadece beden eğitimi öğretmenliği ile branş antrenörlüğü bulunmakta idi. Oysa şimdi spor’a ilişkin öğretmenlik, kondisyon ve sağlıkla ilgili meslekler, spor yönetimi, spor basını ve yayımcılığı, spor hukuku, spor danışmanlığı, spor bilimcisi, spor hekimliği, spor istatistikçisi, ve benzeri bir çok değişik meslek grupları ortaya çıkmıştır. Bunlar da kendi içerisinde alt gruplara ayrılmaktadırlar.

Sporun Tanımı:
Sağlığı Yerinde Olan Herkesin Rahatlıkla Günde Bir Kaç Saat Koşması Bile Spor Yapmak İçin Yeterli Sayılmıştır. Ağır Hastalığı Olan Sağlığı Yerinde Olmayan Birinin İse Yavaşça Yürümesi Bile Spor Yapma Arasında Yer Almaktadır. Yürümenin, Koşmanın, Hareket Etmenin Bile Spor Olduğu Gibi İnsan Sağlığı Üzerinde Birçok Faydası Sayılmaktadır.

Sürekli Evde Oturarak Yada Bir Masa Başında İş Yaparak Kalktığımız Zaman Anlıyoruz Ki Rahatsız Olduğumuzu Nedeni Hareketsiz Kalmaktandır. O Nedenle Bilim İnsanları ve Sağlık Görevlileri Yapılan Araştırmada Günde En az Bir Saat Bile Olsa Yürümenin Koşu Yapmanın Kendi Faydasına Sağlığına İyi Geleceğini Bildirmişlerdir. Bisiklet Sürmek Bile Bir Spor Sayılmıştır. Öyleyse Spor Dendiği Zaman Akla Sadece Futbol, Basketbol, Tenis, Benzerleri Top ile Oynanan Maçlar Gelmemelidir. Spor Aletleri Olmazsa Bile İnsan Kendi Vücudu İle Spor Yapabilir.

Sporun Önemi
Sporun Önemi Oldukça Fazladır. Hatta Tek Tek Sayılmakla Bitmeyebilir. En Başta Sağlık Gelmek Üzere Olan Spor İnsan Bedeninde Rahatlık Dinç ve Aynı Zaman Huzur Verebilmektedir. Madem Spor Hayatımız için Önemli Bir Konu Öyleyse Spora Değer Verelim Elimizden Geldiği Kadar Spor Yapmaya Özen Gösterelim Oldukça Teşvik Edelim ve Düzenli Olarak Günde Fırsat Buldukça Sporumuzu Yapalım. İnanın Spor Yapmak Yürüyüş Yapmak Psikolojik Olarak da Kendinizi İyi Hissederseniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)