Son Dakika Haberler

E-İMZA’DA YENİ DÖNEM

E-İMZA’DA YENİ DÖNEM
Okunma : 57 views Yorum Yap

KİMLİK KARTLARINA YÜKLENİYOR?

E-imza Yeni Tip Kimlik Kartlarına Yüklenecek. Tapuda, Noterde, Bankada ve Birçok Kamu Kuruluşta Geçerli Olacak. Evraklara Saatlerce İmza Atmaya Gerek Duyulmayacak. Dünya Genelinde Kullanılabilecek e-imza Sistemi Önümüzdeki Günlerde Faaliyete Geçecek. Bankacılık, Noter, Tapuda Kağıtsız Hızlı İşlem Olacak!

E- İMZA NASIL YÜKLENİYOR?
Yeni Çipli Kimlik Kartlarına Yüklenecek Olan e-imza Sistemi Devreye Giriyor. Vatandaşların İşlerini Kolaylaştıracak Olan Sistemin İlk Adımları Başladı. Bundan Böyle Kaleme İhtiyaç Duyulmayacak İmzalar Kimlik Katlarında Geçerli Olacaktır. Kolaylık Sağlanacak Olan Yeni Sistem Bu Yıl İçerisinde Tamamlanacaktır.

HERKES E-İMZASINI CEBİNDE TAŞIYACAK!
Herkesin Kimlik Kartında e-imzası Bulunacaktır. Tüm Resmi İşlerde Evraklara İmza Atmaya Gerek Duyulmaksızın Kimlik Kartlarınız Tarafından Yüklenmiş Olduğu İmzanız Halledecektir. Kalem, Kağıt, Evrak Derdi Kalmayacak, Adliye, Savcılık, Bankalar, Tapu Daireleri ve Daha Nice Resmi Kuruşlarda e-imzanız Sayesinde İşlemleriniz Hızlı Sonuçlanacaktır.

E-İMZA İŞLEMİ 50 İLDE BAŞLADI
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından 21 Eylül 2022’de Hayata Geçirilen ‘Hayat Kimliğinle Kolay’ Projesinin İkinci Adımını Oluşturan TC Kimlik Kartına e-imza Yüklenmesi İşlemi 50 İlde Başladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan Duyurulan Açıklamaya Göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından 21 Eylül 2020’de Başlattığı Projenin Adımları Atıldı. Bu Kapsamda, e-imza Yükleme İşlemleri Nüfus Müdürlüklerindeki Nüfusmatikler Aracılığıyla Yapılacak.

İşlem Yapılacak İller; Erzincan, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Antalya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak Olacak.

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK UYGULAMA
Alınan Bilgiye Göre Nüfusmatiklerde e-imza Yükleme İşlemlerinin Başlamasından Kısa Süre Sonra Ülke Genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, Tapu Müdürlüklerinde ve Bankalarda e-imza Yükleme Yapılabilecek. Uygulama İle Vatandaşlar Yeni Nesil Kimlik Kartını Sürücü Belgesinin Yanı Sıra e-imza Olarak da Kullanabilecek. E-imza Uygulaması İle Kamu ve Özel Sektörde Kırtasiyeciliğin Azaltılması, İş ve İşlemlerin Daha Hızlı, Hatasız, Eksiksiz ve Kaliteli Şeklinde Gerçekleştirilmesi Sağlanacak. Böylece İşlem Başına Zaman ve Maliyet Tasarrufu Sağlanacak. Ayrıca e-imza ile İşlemler Çevrimiçi Olarak da Yapılabilecek.

E-imza Kullanan Kişi Sayısının Artmasıyla Elektronik Ortamda Sunulan Hizmetlerin Kullanılmasının Artırılması Sağlanacak. Belirli Harf Yada Sembollerden Oluşan ve İmzalayan Tarafın Kimliği İle Örtüşen Bir Veri Olan e-imza, Islak İmzaya Göre Kimliklendirme İşlemlerinde Son Derece Güvenilir Bir Olma Özelliği Taşıyor. Bu Kapsamda Elektronik İmza, Kimlik Doğrulama Amacıyla Kullanılan Elektronik Veriyi Tanımlıyor. Elektronik İmza İse Bir Bilginin Üçüncü Tarafların Erişimine Kapalı Bir Ortamda, Bütünlüğü Bozulmadan (bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orijinal haliyle) ve Tarafların Kimlikleri Doğrulanarak İletildiğini Elektronik veya Benzeri Araçlarla Garanti Eden Harf, Karakter veya Sembollerden Oluşuyor.

’45 BİN 150 BİYOMETRİK PARMAK İZİ ALINDI’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İse Şu Açıklamalarda Bulundu:
Dünyada Biz Dahil 7 Ülkede Bulunan, Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Biyometrik Veri Yönetim Sistemi, Ülke Genelinde Nüfus Müdürlüklerinde Bugün İtibariyle Uygulanmaya Başladı. Şu Ana Kadar 45 Bin 150 Biyometrik Parmak İzi Alındı. Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.

E-İMZANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Elektronik İmza Kullanıcılarına Üç Temel Özellik Sağlar. Bunlardan İlki Veri Bütünlüğü, Verinin İzinsiz ya da Yanlışlıkla Değiştirilmesini, Silinmesini ve Veriye Ekleme Yapılmasını Önler.
Bir Diğer Özelliği Kimlik Doğrulama ve Onaylama, Mesajın ve Mesaj Sahibinin İletiminin Geçerliliğini Sağlar.
Son Özelliği İse İnkar Edilemezlik, Bireylerin Elektronik Ortamda Gerçekleştirdikleri İşlemleri İnkar Etmelerini Önler.

E-İMZA NEDEN GEREKLİ?
İçişleri Bakanlığı’ndan Yapılan Açıklamaya Göre Günümüzde Elektronik Ortamın Çok Yoğun Bir Şekilde Kullanılmaya Başlanması Bazı Taleplerin ve Güven Sorunun Ortaya Çıkmasına Sebep Oluyor. Bu Noktada, Gizlilik, Kimlik Doğrulama, Veri Bütünlüğü ve İnkar Edilemezliği Sağlayan Elektronik İmza Uygulaması Ortaya Çıkıyor. Elektronik İmzanın Bu Dört Temel Özelliğiyle Birlikte, Elektronik Ticaretin ve Kamu Alanında Yürütülmekte Olan e-dönüşüm Projelerinin Elektronik Ortamda Güvenli İşlemleri Yapabilme İmkanları Genişletilmiş ve 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ve Kurumu Tarafından Yapılan Yapılan İkincil Düzenlemelerle Desteklenerek Bu Ortamlarda Yapılan İş ve İşlemlerin Hukuki Boyutta da Geçerliliği Sağlandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)