Son Dakika Haberler

Hatice Nine’den Büyük Cesaret

1 / 3
hatca-nine-en-büyük-cesaret
“12 Eylül öncesi, devrimci çocuklara yardım ve yatakcılıkdan, Hatice nine’yi göz altına alıp hakimin karşısına çıkarmışlar…! Hakim Hatca nine’ye: Sen bu gençlere ekmek verirmişsin..
2 / 3
640x359
“12 Eylül öncesi, devrimci çocuklara yardım ve yatakcılıkdan, Hatice nine’yi göz altına alıp hakimin karşısına çıkarmışlar…! Hakim Hatca nine’ye: Sen bu gençlere ekmek verirmişsin, eve alıp yemek verirmişsin öyle mi demiş?…. Hatce Nine: Hakim bey gül yüzlü çocuklardı, kapıma gelirlerse onlara yemek ekmek verirdim; sonra ben kapıma gelene sofra açmadan salmam ki demiş… Peki demiş Hakim… Hatce Ana sen bu gençler “İllagal” demedin mi? Hatçe nine: Yok Hakim bey ben onlara “İlla galın demedim” demiş… Hakim:
3 / 3
640x359 (1)
Hakim: Yemin eden mi bunların illagal olduğunu bilmediğine diye sormuş? Hatca Nine: Şah Hüseyinin başı için ben bunlara illa galın demedim demiş… Hakim: Böyle yemin mi olur? başka yemin et” demiş… Hatca nine “Gara coğ beni taş kessin ki ” dediğim doğrudur demiş… Hakim: Olmadı başka yemin et “ demiş… Hatce Nine “ Aha Hüseyin Abdalın niyazı olsun demiş… Hakim: O da kim? Böyle yemin mi olur deyince Hatce Nine muhtara dönmüş, “Ula muhtar bu hakim yezit mi yoksa, hiç kimseyi tanımıyor” demiş… Hatca Ninenin anısına saygıyla...